SMAC Wrestling
La Plata Warriors Wrestling
2006 State Dual Meet and State
Tournament Champions
SMAC, SMAC Tournament, Region Dual Meet &
Tournament Champs
Saturday, March 4th, 2006
Eric Jobe (below) captures the
275lb state individual championship
- the first-ever individual state title
for a La Plata wrestler.
La Plata's Jake Shilling and
Lackey's Clyde Jones both earned
second place finishes.
Congratulations to the SMAC champion La Plata
Warriors on their 62-12 win over Oxon Hill in the
3A/4A South Region final.  
2006 4A/3A Dual Meet
State Championship
La Plata 44  Damascus 18
La Plata advanced to the finals with a 35-26 win over
Broadneck in the semifinals.  Congratulations to coach
Todd Sharp and the entire La Plata wrestling team!
2006 State Tournament
1st     La Plata  101.5
2nd   North Carroll  92
2005-06 All-SMAC Wrestling Team
SMAC Wrestling Tournament Results
2005-06
  Team
Points
1st
La Plata**
241.5
2nd
Calvert
158
** La Plata's 4th consecutive SMAC
tournament title. Great Mills holds the
record after winning the first nine
tournament titles.
2004-05
  Team
Points
1st
La Plata
210
2nd
Northern
193
6th
Westlake
113
9th
Thomas Stone
92
11th
McDonough
47
12th
Lackey
43.5
2004-05 All-SMAC Wrestling Team
2003-04
  Team
Points
1st
La Plata
236
2nd
Chopticon
229
5th
McDonough
113.5
6th
Thomas Stone
109
8th
Westlake
73
11th
Lackey
49.5
Weight
First Team
Second Team
103
Tim Reno (WL)
Edwin Randall (NOR)
112
Dane Orzechowski (LP)
Sean Cannon (WL)
119
Lucas Black (CHOP)
Collin Leadbeter (NOR)
125
Ryan Buff (CAL)
Scott Carter (LP)
130
Matt Myers (McD)
Matt Orzechowski (LP)
135
Jeffers Frazier (CAL)
Bryan Bowman (TS)
140
Scott Barry (GM)
David Taylor (NOR)
145
Michael Cannon (CHOP)
Aaron Leadbeter (NOR)
152
Chris Cleary (HUNT)
Tyler Shymansky (LP)
160
Quade Miller (LEON)
Brandon Cox (CHOP)
171
Andrew Athens (NOR)
Caleb Ikner (LP)
189
William Yeo (GM)
Joe Stallings (NOR)
215
Phillip Jack (PX)
Carl Copsey (CHOP)
HWT
Phil Riley (HUNT)
Eric Jobe (LP)
Coach
Todd Sharp (LP)
 
2003-04
Individual Finals
Weight
Champion
  Runner-up
103
Remo (WL)
6-4
Black (CHOP)
112
Leadbeter (NOR)
6-4
Gilliam (LP)
119
Buff (CAL)
9-4
Hammett (CHOP)
125
Myers (McD)
4-3
Cannon (CHOP)
130
Frazier (CAL)
Pin
McGuire (LP)
140
Drahiem (CAL)
3-1
Loss (CHOP)
145
Wiemert (LP)
10-2
Cox (CHOP)
152
Jennings (LP)
Pin
Ahern (McD)
160
Black (CHOP)
Pin
Athens (NOR)
171
Oates (NOR)
TFall
Ikner (LP)`
215
Englert (CAL)
Pin
Dyson (CHOP)
275
Jones (TS)
Pin
Jobe (LP)
Matt Myers (McD) 35-0 wins 130 lb state title,
his second state championship
2003-04
Calvert wins Class 3A/4A State dual
meet title
The Cavaliers beat River Hill 38-28 in
the final
Chopticon wins Class 3A/4A State open
tournament title for 1st state team
championship
2007 SMAC Wrestling Tournament
Champions
Congratulations to the
La Plata Warriors
wrestling team, coach
Todd Sharp and
assistant coach
John Pankhurst-
3A/4A State Dual Meet
Champions
Region Dual Meet and
Open Champions
SMAC Champions 12-0
  OVER
SMAC
La Plata
16-3
12-0
Westlake
20-2
11-1
Northern
12-2
10-2
Calvert
11-3
9-3
Leonardtown
10-4
8-4
Huntingtown
8-6
7-5
     
Lackey
6-8
5-8
     
Thomas Stone
3-11
3-9
North Point
5-15
2-11
     
McDonough
1-13
1-11
2006-07 Regular Season Standings
TEAM
Points
La Plata*
251.50
Westlake
186.00
Calvert
179.00
Northern
174.00
Leonardtown
132.50
Chopticon
103.00
Lackey
98.50
Huntingtown
92.00
Thomas Stone
83.50
Patuxent
76.00
Great Mills
41.00
McDonough
38.00
North Point
33.00
36th Annual SMAC
Wrestling Tournament
Final Team Standings
* La Plata's 5th consecutive title
Wt
Champion
Result
2nd Place
103
Quentin Leadbeter (NOR)
10-6
Stephen Cannon (CH)
112
Jake Shilling (LP)
3-0
Daniel Justice (H)
119
Dane Orzechowski (LP)
10-3
Lucas Hornick (CAL)
125
Derek Taylor (WL)
11-3
Derek Carter (NOR)
130
Sam Cannon (CH)
4-2
Jason Arnold (LP)
135
Collin Leadbetter (NOR)
11-6
Scottie Carter (LP)
140
Tanner Shaffer (LP)
9-7
Edwin Randall (NOR)
145
Paul Carter (NOR)
9-4
Shayne Delph (WL)
152
Eric Meadows (WL)
5-2
Phillip Wesbury (TS)
160
Tyler Shymansky (LP)
PIN
Patrick Berry (CAL)
171
Clyde Jones (LY)
8-3
Justin Bowersox (TS)
189
Bryan DePhillip (TS)
PIN
Bryan Seay (CAL)
215
Josh Brown (WL)
PIN
Ismael Romero (LE)
275
Josh Mommers (WL)
PIN
Patrick Moran (CH)
2007 SMAC Wrestling Tournament
Individual Champions
Wins
Team
Years
9
Great Mills
72-73-74-75-76-77-78-79-80
6
La Plata
85-03-04-05-06-07
6
Lackey
86-87-91-93-96-97
5
McDonough
81-8290-92-98
4
Thomas Stone
83-84-88-89
4
Northern
94-95-00-02
2
Calvert
99-01
SMAC Wrestling Tournament
Team Champions
SMAC Dual Meet Champions
Titles
Team
Years
9
Lackey
85-86-87-91-93-94-95-97-98
8
Great Mills
72-73-74-75-76-77-79-80
7
La Plata
00-03-05-06-07-08-09
4
McDonough
81-82-90-92
4
Thomas Stone
83-84-88-89
4
Northern
94-96-01-02
2
Calvert
99-04
1
Chopticon
78
SMAC Wrestling's
State Championship Teams
Team
Dual Meet
Finalist
Semis
Open Tourn
La Plata
06-07
03
97-08
06
Northern
95
96-01-05
94-00-02
94
Lackey
97
    97
Calvert
04
  98-99
 
Chopticon
      04
McDonough's Matt Myers is one of only four
wrestlers to capture 4 SMAC wrestling tournament
titles.  Myers wins came in 2002, 03, 04 and 05.  
Myers also won two state championships; in 2004 at
125 lbs and in 2005 at 130 lbs.
Wrestler
School
Weight / Year
Henry Jamison
McDonough
UNL / 84
Steve Danielson
Lackey
101 / 85   108 / 86
David Gentilcore
Lackey
170 / 87
Darryl Hawkins
McDonough
122 / 88
Ronnie Ruffner
Thomas Stone
112 / 90
Andre Newsome
Thomas Stone
119 / 90
Marty Margolis
McDonough
130 / 91
Vincent Higgs
Thomas Stone
140 / 91
Quincey Dames
Thomas Stone
103 / 93
Todd Margolis
McDonough
140 / 94
Chris Brown
McDonough
171 / 94
Ryan Hersey
Lackey
152 / 95
Pat Howard
Lackey
119 / 98
Chris Moore
Westlake
112 / 01
Jon Peters
Westlake
130 / 01
Nick Carrington
McDonough
171 / 01
Jason Kiessling
McDonough
160 / 02
Derek McDermott
McDonough
130 / 03
Randy Robinson
Lackey
275 / 03
Matt Myers
McDonough
125 / 04  130 / 05
Eric Jobe
La Plata
275 / 06
Dane Orzechowski
La Plata
119 / 07
Clyde Jones
Lackey
171 / 07
Jake Shilling
La Plata
119 / 08
Tanner Shaffer
La Plata
145 / 08
1st Leadbeter (NOR) dec Cannon (CH) 7-1
3rd Mike Garrow (LP) dec Yirenky (Pa) 5-1
112
1st Jake Shilling (LP) dec Justice (HT) 9-2
3rd Sean Cannon (WL) dec Smith (Bo) 3-1, OT
119
1st Dane Orzechowski (LP) pin Dickerson (GM) 3:50
125
1st Carter (NOR) mdec Derek Taylor (WL) 9-0
3rd Frederick (LE) mdec
Thomas Brannon (LP) 8-0
130
1st Cannon (CH) dec Jason Arnold (LP) 5-0
135
1st Leadbeter (NOR) dec Scottie Carter (LP) 4-3
1st Randall (NOR) dec Tanner Shaffer (LP) 6-4, OT
5th Patrick Roy (LY) dec Pete Cangelosi (WL) 11-5
145
1st Carter (NOR) dec Shayne Delph (WL) 4-1
3rd Mike Good (LP) pin Murphy (GP) 3:34
152
1st Eric Meadows (WL) dec Murphy (GP) 3-2
3rd Phillip Wesbury (TS) forfeit Brent Mowry (LP)
160
1st McIntosh (Bo) dec Tyler Shymansky (LP) 5-3
171
1st Clyde Jones (LY) mdec Harkins (OH) 18-5
3rd Justin Bowersox (TS) dec Schmidt (LE) 7-6
5th Andrew Szoch (LP) dec Aaron Dull (WL) 4-1
189
3rd Bryan DePhillips (LY) dec Raymond Bruce (TS) 10-6
5th Prout (Pa) def
Tony Ingagliato (LP)
215
1st Josh Brown (WL) dec Joseph (ER) 6-4
3rd Alex Ingagliato (LP) dec Patrick McClure (LY) 3-3, 4OT rideout
285
1st Qualls (Bo) dec Josh Mommers (WL) 3-1, OT
5th Howe (Pa) def
Kwame Marshall (TS)
2007 3A / 4A Region Open Tournament Individual Results
Charles County wrestlers are listed in bold
Jason Kiessling, 2002 State champion at 160 lbs, SMAC
wrestler of the year, 3-time wrestling tournament champion
Congratulations to Charles
County's wrestlers on their
performance at the state
tournament.  
Team Results
1  Old Mill  108.5
2  La Plata  99.5
13 Lackey   39
16 Westlake  35.5
2006-07 All-SMAC Wrestling Team
Weight
First Team
Second Team
103
Quentin Leadbeter (NOR)
Steven Cannon (CH)
112
Jake Shilling (LP)
Daniel Justice (HUNT)
119
Dane Orzechowski (LP)
Lucas Hornick (CAL)
125
Derek Taylor (WL)
Derek Carter (NOR)
130
Sam Cannon (CH)
Jason Arnold (LP)
135
Collin Leadbeter (NOR)
Scottie Carter (LP)
140
Tanner Shaffer (LP)
Edwin Randall (NOR)
145
Paul Carter (NOR)
Shane Delph (WL)
152
Eric Meadows (WL)
Phillip Wesbury (TS)
160
Tyler Shymansky (LP)
Patrick Berry (CAL)
171
Clyde Jones (LY)
Justin Bowersox (TS)
189
Bryan DePhillip (LY)
Bryan Seay (CAL)
215
Josh Brown (WL)
Ismael Romero (LE)
275
Josh Mommers (WL)
Patrick Moran (CH)
Coach
Marty Margolis (WL)
 
Charles County's State Wrestling Champions
2008 4A/3A South Region Champions
4A / 3A State Tournament Champions
SMAC Duals and Tournament Champs
La Plata is coming off the best season in the school's history finishing 21-2
only losing to the #1 and #2 teams in PA and going undefeated in Maryland,
18-0.
2002-2003 Results
1998-99 Results
The Warriors and Patriots tied, 26-26 during the regular
season.  Northern's loss came vs McDonough, 30-27
La Plata
 1st ever SMAC dual meet title and the first time the
Warriors beat all four Charles County teams in one season.  
Head coach - Cliff Nagle (14th yr)
Northern SMAC tourn. champs ( 4th title in the last 7 years),
4A/3A South Region dual meet champions, lost in the state
semis to Old Mill, 31-28
  Regular Season
SMAC Dual Meet
La Plata
17-1
10-0
Calvert
12-1
9-1
Chopticon
12-3
8-2
Northern
11-3   
7-3
McDonough
8-4
6-3
Great Mills
9-5
5-5
Thomas Stone
7-7
4-6
Westlake
3-8
2-7
Leonardtown
4-10
2-8
Patuxent
3-11
2-8
Lackey
2-11
0-10
  Overall
SMAC
SMAC Dual
Meet Finish
Calvert
15-1
11-0
1st
Leonardtown
11-4
9-2
4
Thomas Stone
11-3
8-3
2
Lackey
8-5-1
7-4
3
Chopticon
9-5
6-5
10
McDonough
8-6
6-5
7
Patuxent
7-6
6-5
6
La Plata
8-6
5-6
8
Northern
5-7
5-6
5
St Mary's Ryken
3-9
2-9
11
Westlake
3-11
1-10
9
Great Mills
1-13
0-11
12
1997-98 Results
Lackey (14-2, 10-1) won the SMAC dual meet title for
the second straight season and the 11th overall for
the program
Northern 2nd
McDonough 3rd (10-5, 8-3)
Thomas Stone 6th (7-7, 6-5)
La Plata 8th (4-10, 3-8)
Westlake 8th (4-10, 3-8)
2001-02
Northern Patriots - SMAC and 4A/3A regional
tournament champions - reached final 4 of Maryland
state tournament for the 3rd straight year
2003-04 4A / 3A South Region
Championships
  Team
Points
1st
La Plata
168.5
2nd
Chopticon
155
3rd
Calvert
147.5
4th
Northern
101
9th
Thomas Stone
45
10th
McDonough
42.5
12th
Westlake
30
14th
Lackey
23.5
La Plata wins second state tournament
title in the last three years.
Warriors win sixth consecutive SMAC
tournament title.

La Plata beat Westlake 47-15 to win
the 4A/3A South Region title for the
third straight year.  The Warriors
(16-1) fell to North Carroll in the 4A/3A
Maryland dual semifinals, 30-28.
La Plata had won the state dual meet
title in each of the last two years.  

The Warriors won the SMAC regular
season title with a 12-0 record.  La
Plata is 67-2 in dual matches the past
four years.  
2008 State Wrestling Tournament Results
Individual Winners
103  Daniel Brannon (LP) 3rd
119 Jake Shilling (LP) State Champ
145 Tanner Shaffer (LP) State Champ
152 Brent Mowry (LP) 4th
160 Philip Wesbury (TS) 5th
171 Justin Bowersox (TS) 2nd
189 Tony Ingagliato (LP) 6th
215 Alex Ingagliato (LP) 5th
Final Team Scores
1st La Plata 107.5 points
2nd Urbana 78
3rd Old Mill 66
11th Northern 40
20th Thomas Stone 32
2000-01 4A / 3A South Region
Championships
  Team
Points
1st
Calvert
108
3rd
Northern
97
4th
Westlake
95
5th
McDonough
76.5
10th
Thomas Stone
49
12th
La Plata
31
2008 Charles County SMAC Wrestling
Tournament  Champions
119-Jake Shilling (LaPlata)
125-Thomas Brannon (LaPlata)
130-Derek Taylor (Westlake)
145-Tanner Shaffer (LaPlata)
152-Brent Mowrey (LaPlata)
171-Justin Bowersox (Thomas Stone)
189-Bryan DePhillip (Lackey)
215-Josh Brown (Westlake)
HWT-Josh Mommers (Westlake)

*LaPlata wins its 6th straight title.
2008 4A / 3A South Region Results
1st  La Plata 193.5
2nd  Westlake  98
3rd  Thomas Stone  88
4th  Chopticon  86
6th Leonardtown  72
8th  Northern  62
11th  Huntingtown  42
13th  Lackey  32
20th  Great Mills  7
Chopticon 103 pts
Calvert 80.5
5th La Plata  64.5 pts
Warriros were SMAC and Region
Tournament champions
2005-06
Regular Season Results
  Team
Overall
SMAC
1st
La Plata
21-2
11-0
5th
Westlake
11-7
7-4
8th
Lackey
7-13
4-7
11th
Thomas Stone
4-13
1-10
12th
McDonough
1-13
0-11
2009 State Dual Meet Wrestling Tournament Results
3A/4A  Old Mill defeated La Plata 32-27 in the state final.  This was La Plata's
5th state finals appearance in the last 7 years.
The Warriors beat Hereford, 33-29, in the state semifinals.
2009 4A/3A South Region Dual Meet Results
Semis -  # 1 La Plata 64  CH Flowers 10
     #3 Huntingtown defeated #2 Oxon Hill, 49-27
FINALS - La Plata defeated Huntingtown, 59-7
La Plata captures 4th consecutive 4A/3A South Region Dual Title
1st   La Plata  218.5
2nd   Huntingtown  101
3rd   Oxon Hill  93
4th    Leonardtown   92.50
5th    Chopticon  92
7th    Westlake  75
13th  Lackey  28
2009 4A / 3A South Region
Tournament  Results
Individual  Region Champions
119 lbs  Mike Garrow (LP)
125 lbs  Johnny Thomas (LP)
135 lbs  Nick Romero (LP)
189 lbs  Kian Magruder (WL)
215 lbs  Alex Ingagliato (LP)
2009 1A/2A  South Region
Tournament Results
1st   River Hill  217
2nd  Hammond 128
3rd  Oakland Mills 125
4th  North Point 97.5
7th  Patuxent 60
Top Charles County Results
125 lbs  Phillip Porter 6th
130 lbs Brian Mulloy 2nd
135 lbs Tyler Schirf  5th
140 lbs Philip Meadows  4th
145 lbs Mason Konkol  2nd
189 lbs  Anthony Zoscak 1st
215 lbs  Zavier Washington  5th
2009 2A-1A South Region Dual Meet Results
Semis - #1 River Hill defeated #4 Poolesville, 38-36
Semis - #3 Glenelg defeated #2 North Point, 44-24
FINALS - River Hill defeated Glenelg, 35-32
North Point Wrestlers finish 3rd in 2A / 1A South Region Dual Meet
2009 State Wrestling Tournament Results
4A/3A
1st  Old Mill 91
2nd  Walt Whitman 87
8th  La Plata 55.5

La Plata's Top Finishers
112 lbs  Daniel Brannon 5th
152 lbs  Brent Mowry  3rd
160 lbs Nick Houser 6th
1A/2A
1st   Southern 142.5
2nd  River Hill 132.5
22nd  North Point 28

North Point's Top Finishers
140 lbs  Philip Meadows  5th
145 lbs  Mason Konkol  6th
2009 4A/3A South Region Duals and Tournament Champions
SMAC Duals and Tournament Champs
La Plata Dominance  - Current Warrior
Winning Streaks
7 -Dual Meet SMAC titles
9- SMAC Tournament titles
6 - 4A/3A South Region Dual titles
8 - 4A/3A South Region Tournament titles
2009 SMAC Wrestling Tournament Results
La Plata 280.5
Chopticon 187.0
Huntingtown 169.5
Leonardtown 154.5
North Point 146.0
Patuxent 118.0
Calvert 111.0
Westlake 110.0
Northern 102.5
Great Mills 98.5
Lackey 46.0
.McDonough 46.0
Thomas Stone 7.0
La Plata Captures Its 7th Consecutive Tournament Title
Wt
Champion
Result
2nd Place
103
Stubblefield (NOR)
19-4
Dull  (LP)
112
Brannon (LP)
5-3
Barrett (PX)
119
Lead beter (NOR)
3-2
Garrow (LP)
125
Thomas (LP)
7-2
George (H)
130
Samuels (LE)
9-8
Jarbow (H)
135
Romero (LP)
6-1
Schirf (NP)
140
Ursitti (LP)
4-2
Cannon (CH)
145
Shontere (CH)
4-3
Frederick (LE)
152
Williams (NOR)
8-7
Mowry (LP)
160
Berry (CAL)
8-4
Houser (LP)
171
Farrell (PX)
12-4
Lawrence (WL)
189
Zoscak (NP)
12-4
Keith (LP)
215
Ingagliato (LP)
12-3
Morris (CH)
275
Rodenizer (GM)
PIN
Newton (CH)
2004-05 All-SMAC Wrestling Team
Weight
First Team
Second Team
103
Eric Stubblefield (N)
Dylan Dull (LP)
112
Daniel Brannon (LP)
Josh Barrett (PX)
119
Quentin Leadbeter (N)
Mike Garrow (LP)
125
Johnny Thomas (LP)
Tommy George (H)
130
Brian Samuels (LE)
Markas Jarboe (H)
135
Nick Romero (LP)
Tyler Schirf (NP)
140
Chase Ursitti (LP)
Stephen Cannon (CH)
145
Vincent Shontere (CH)
BJ Frederick (LE)
152
Jeff Williams (N)
Brent Mowry (LP)
160
Patrick Berry (CA)
Nick Houser (LP)
171
Randy Farrell (PX)
CJ Lawrence (WL)
189
Anthony Zoscak (NP)
Mitchell Keith (LP)
215
Alex Ingagliato (LP)
Brock Morris (CH)
275
Aaron Rodenizer (GM)
Robert Newton (CH)
Coach
Todd Sharp (LP)
 
Weight
First Team
Second Team
103
Jake Shilling (LP)
Trevon Jenifer (HUNT)
112
Edwin Randall (NOR)
Lucas Hornick (CAL)
119
Dane Orzechowski (LP)
Derek Carter (NOR)
125
Chad Ausley (LE)
Jason Arnold (LP)
130
Collin Leadbeter (NOR)
Matt Orzechowski (LP)
135
Ryan Buff (Cal)
Lucas Black (CHOP)
140
Paul Carter (NOR)
Brian Bowman (TS)
145
Curk Smart (HUNT)
Preston Kick (LY)
152
Josh Briscoe (LY)
Eric Meadows (WL)
160
Scott Barry (GM)
Quade Miller (LEON)
171
Brandon Cox (CHOP)
Justin Fraley (TS)
189
William Yeo (GM)
Jon Brown (WL)
215
Thomas Fitzpatrick (LP)
Josh Brown (WL)
275
Eric Jobe (LP)
Jacob Hornick (CAL)
Coach
Todd Sharp (LP)
 
2008-09 All-SMAC Wrestling Team
1999-2000 Results
  Regular Season
SMAC Dual Meet
La Plata
13-2-1
10-0-1
Northern
13-3-1
9-1-1
McDonough
8-5
8-3
Leonardtown
9-5
7-4
Chopticon
9-4
7-4
Calvert
8-4-1
6-4
Thomas Stone
7-6
5-6
Lackey
7-7
5-6
Patuxent
5-9
4-6
Westlake
4-10
2-9
Great Mills
2-11
1-10
St Mary's Ryken
1-11
0-11
Undefeated regular season
for the first time in school
history (14-0).  SMAC and
4A /3A South Region dual
meet champs.  4A / 3A
state dual meet finalist, lost
to River Hill.
  OVER
SMAC
La Plata
17-1
12-0
North Point
25-4
10-2
Huntingtown
14-3
10-2
Leonardtown
14-8
10-2
Calvert
15-5
8-4
Westlake
7-16
6-6
Chopticon
13-8
6-6
Patuxent
13-8
6-6
Northern
9-10
4-8
Great Mills
9-12
3-9
Lackey
3-20
2-10
McDonough
5-13
2-10
Thomas Stone
2-19
0-12
2008-09 Regular Season Standings
2010 4A / 3A Region Tournament Results
1st
La Plata
201
2nd
Leonardtown
134
3rd
Chopticon
126
4th
Northern
97
5th
Huntingtown
88.5
6th
North Point
69.5
11th
Westlake
38
15th
Lackey
29
16th
Thomas Stone
21
Charles County Champions
130  Thomas (LP)
135  Brannon (LP)
145  Zimmerman (LP)
189  Zoscak  (NP)
La Plata ties a school record by
qualifying 11 wrestlers for the state
tournament.  
Semifinals - La Plata 35  Urbana 24
Finals - Reservoir 31  La Plata 31
La Plata finishes in second place,
losing the tiebreaker, 3 pins to 2.
2010 4A / 3A State
Duals Results
SMAC Tournament Team Title
La Plata 264 (All 14 wrestlers finish 5th or better)
Leonardtown 218.5
2A / 1A South
Glenelg 220.5
McDonough 55 ( 8th )
Todd Sharp steps down as La Plata head coach, goes out on top of state
Warriors win state 3A-4A dual and tournament titles
2011 3A-4A
State Duals Results
Finals - La Plata 51  Urbana 19
Warriors trailed 12-4
Semifinals- La Plata 61  Blake 18
2011 3A-4A
StateTournament Results
La Plata 132.5
Reservoir 79
Warrior individual champions
Josh Papanicolas  103
Josh Lopez  152
Connar Zimmerman  160