2005-06 All-SMAC Team
2005-06 All-SMAC Team
B
O
Y
S
G
I
R
L
S
First Team
Preston Faulk  (McD)
Tayvon Jackson**  (LY)
Jimmy Moore  (GM)
Mark Smith (HUNT)
Demetrius Wallace  (LY)
Eric Young  (CAL)
**Most Outstanding Player
First Team
Briana Glover  (TS)
Whitney Johnson  (CAL)**
Lakeisha Manley  (McD)
Tonya Sites  (NOR)
Ashley Thompson  (McD)
**Most Outstanding Player
Seond Team
Brittani Brown  (LY)
Kourtney Campbell  (LP)
Angela Clarke  (TS)
Adrienne Jones  (WL)
Ashley Lindsey  (GM)
Chrissy Robinson  (PX)
Second Team
Matt Leddy  (GM)
Chris Miller  (NOR)
Jackie Pixley  (LE)
Aubin Reeves  (TS)
A J Toye  (LP)
SMAC Girls' Basketball
Thomas Stone 61  Westlake 45
Thomas Stone captures the SMAC title.  
This is the first SMAC championship for
the TS girls' basketball team.  
Congratulations to head coach Mark
Gladfelter and the Lady Cougars!
2005-06 Boys' Basketball Standings
(as of 2-25-05)
2005-06 Girls' Basketball Standings
(as of 2-25-05)
  SMAC
Overall
Thomas Stone **
15-1
18-5
Westlake
13-2
20-5
McDonough
13-3
18-7
Calvert
11-5
15-10
Lackey
10-6
14-9
La Plata
8-8
11-13
Great Mills
8-8
10-13
Northern
7-11
8-15
Patuxent
6-10
10-10
Leonardtown
4-11
6-15
Chopticon
2-15
2-18
Huntingtown
0-16
2-21
  SMAC
Overall
Lackey**
16-0
25-2
Great Mills
14-2
19-6
Thomas Stone
11-5
16-8
Northern
9-7
13-11
Westlake
9-7
12-11
Leonardtown
7-9
9-15
McDonough
6-10
12-13
Calvert
6-10
10-14
Huntingtown
6-10
9-14
Chopticon
5-11
6-17
La Plata
4-12
6-17
Patuxent
3-13
3-20
** SMAC Champions
** SMAC Champions
Quarterfinals
Lackey  84  La Plata  44
Thomas Stone  69  Broadneck  42
McDonough  54  Oakland Mills  52

Semifinals
3A South
 Lackey 65 Northern  42
Great Mills  60  DuVal  49

4A East  North County  74  Thomas Stone  61

3A South Final On Channel 96
Lackey 64  Great Mills 44

3A State Semifinals
Lackey 70 vs Mervo 56

3A State Finals
Long Reach 54  Lackey 49
3A South
Friendly  66  La Plata  44
McDonough  51  Fairmont Heights  48
Broadneck  56  Thomas Stone  47

Semifinals
2A South
  McDonough  55
Glenelg  48
3A South    Westlake  48#
Friendly  46
#Wolverines earn spot in their 6th consecutive region final
Gwynn Park  77
Lackey   46

Finals
3A South
   Gwynn Park 55  WL 38
2A South     Atholton 52  McD 47
2004-05 All-SMAC Team
2004-05 All-SMAC Team
B
O
Y
S
First Team
Chris Brown  (LY)
Preston Faulk  (McD)
John Flowers  (TS)
Nate Flowers  (TS)
Rob Lowery  (McD)**
Eric Young  (CAL)
** Most Outstanding Player
G
I
R
L
S
Brittany Eley  (WL)
Shavon Knight  (TS)
Whitney Johnson  (CAL)**
Shamika Queen  (PX)
Ashley Thompson  (McD)
Jasmine Wynnne  (GM)
** Most Outstanding Player
Second Team
Andre Butler  (PX)
Irvin Dorsey  (McD)
Kenny Larry  (TS)
Chris Miller  (NOR)
Mike Pernell  (CAL)
Mark Smith  (HUNT)
Second Team
Tenay Gaddy  (McD)
Briana Glover  (TS)
Amber Mullins  (NOR)
Brittany Ransome  (LP)
Aaries Reed  (WL)
Courtney Reid  (GM)
2003-04 All-SMAC Team
G
I
R
L
S
First Team
Ashley Thompson (McD)
Shaunice Parker (WL)

Second Team
Brittany Eley (WL)
Tenay Gaddy (McD)

Amanda Robinson (PX) Most outstanding player
Mark Gladfelter (TS) Coach of the Year
1999-00 All-SMAC Team
1999-00 All-SMAC Team
B
O
Y
S
G
I
R
L
S
First Team
Lori Ashton (McD)
Meredith Bell (WL)
Tia Briscoe (CHOP)
Necka Lancaster (LP)
Jessica Ritchey (CHOP)
**Jewel Clark (TS) Most Outstanding Player
First Team
Alan Hoyt (GM)
David Morris (NOR)
Albert Rice (NOR)
Joe Saunders (Ryken)
Randy Starks (WL)
**Jermaine Saunders (GM)
Most Outstanding Player
Second Team
Shonta Countiss (CHOP)
Brianne Gray (NOR)
Kara Hickman (CAL)
LaToya Hopkins (GM)
Arial Pegues (WL)
Tolanda Smith (NOR)
Second Team
Kavin Gantt (PX)
Chad Hall (NOR)
Kyle Morrow (NOR)
Treaven Wills (CAL)
Justin Wines (LP)
Brandon Young (CHOP)
Congratulations to the Lackey
Chargers boys' basketball team for
beating Great Mills to capture the
2006 SMAC championship.  This is
Lackey's 9th SMAC championship -
second only to Calvert in boys'
basketball.
2006-07 All-SMAC Team
2006-07 All-SMAC Team
B
O
Y
S
G
I
R
L
S
First Team
Jarard Cribbs (LY)
Jarrell Nelson (TS)
Aubin Reeves (TS)
Shawn Greenfield (NOR)**
Trey Jacobs (GM)
Cody Kohn (GM)
**Most Outstanding Player
Second Team
Saquan Brown (TS)
Derek Drummond (McD)
Joseph Brown (GM)
Mark Smith (HUNT)
Tavaris Smith (NOR)
Will Smith (GM)
Coach of the Year - Dale Lamberth (TS)
First Team
Brittany Eley (WL)**
Briana Glover (TS)
Brittani Brown (LY)
Brittney Stephenson (McD)
Ashley Lindsey (GM)
Chrissy Robinson (PX)
**Most Outstanding Player
Second Team
Kourtney Campbell (LP)
Adrienne Battle (TS)
Talia Beaulieu (McD)
Adrienne Jones (WL)
Simone Williams (LY)
Shamara Adams (GM)
Coach of the Year - Brian Weisner (GM)
  Overall
SMAC
Thomas Stone
22-3
15-1
Great Mills
22-3
15-1
Lackey
16-7
13-3
Northern
17-7
8-6
La Plata
13-11
8-8
McDonough
10-12
6-9
Westlake
11-13
7-9
Leonardtown
10-14
6-10
Huntingtown
9-14
6-10
Patuxent
7-14
5-10
Calvert
3-19
2-14
Chopticon
2-17
1-11
2006-07 Boys'
Final Standings
Thomas Stone and Great Mills tie for
SMAC title
Team
Overall
SMAC
Great Mills
22-3
15-1
Lackey
18-5
14-2
Thomas Stone
16-7
14-2
Westlake
14-7
12-4
McDonough
10-12
8-7
La Plata
9-15
5-11
Calvert
8-16
5-11
Chopticon
7-16
5-11
Leonardtown
6-17
5-11
Northern
6-14
5-9
Huntingtown
7-14
4-12
Patuxent
5-17
3-13
2006-07 Girls'
Final Standings
Congratulations to the Lackey Chargers
Boys' and Girls' 2007-08 SMAC Basketball Champions!!!
2007-08 All-SMAC Team
B
O
Y
S
First Team
Rodney Clark (TS)
Troy Cummings (McD)
John Dickerson (GM)
Marquis Moore (HUNT)
Rob Parks (WL)
Devin Posey (LY)**
**Most Outstanding Player
Coach of the Year - Vashawne Gross (HUNT)
Second team
Marcus Bullock (PX)
Dytania Johnson (TS)
Terrell Long (N)
Delante Hester-Moses (NP)
Kahleel Stone (LE)
Devonte Weems (H)
2007-08 All-SMAC Team
G
I
R
L
S
First team
Shamara Adams (GM)
Brittani Brown (LY)
Adrienne Jones (WL)
Ashley Lindsey (GM)**
Kirsten Olson (LE)
Simone Williams (LY)
** Most Outstanding Player
Second Team
Corinne Arnold (LP)
Tiara Butler (NP)
Kendra Mosley (LY)
Corleda Naylor (GM)
Myla Somerville (CH)
Misty Stachowski (LE)
Coach of the Year - Brian Weisner (GM)
  Overall
SMAC
Lackey
20-3
15-1
Thomas Stone
22-2
14-2
Huntingtown
18-3
13-3
McDonough
15-8
11-5
Great Mills
13-8
9-6
Westlake
16-7
9-7
La Plata
10-11
8-8
Chopticon
9-14
6-9
Leonardtown
10-12
6-10
North Point
8-15
5-10
Northern
10-12
5-11
Calvert
3-19
2-13
Patuxent
0-22
0-16
2007-08 Standings
Team
Overall
SMAC
Lackey
18-3
15-1
Great Mills
21-1
15-1
Westlake
13-5
11-4
Leonardtown
14-7
10-5
McDonough
14-9
10-6
North Point
13-8
10-6
Huntingtown
13-7
9-5
Calvert
8-12
6-8
Thomas Stone
9-14
5-11
Chopticon
5-16
4-10
La Plata
3-20
2-14
Northern
4-17
1-13
Patuxent
0-21
0-15
2007-08 Standings
SMAC Basketball
2008-09 All-SMAC Team
First Team
Kendal Smith (TS)
Stephen Battle (TS)
Rashad Beam (LY)
Jaris Alleyne (NP)
Terrell Long (N)
Derrell Armstring (CH)**
**Most Outstanding Player
Coach of the Year - Dale Lamberth (TS)
2008-09 All-SMAC Team
First team
Shamara Adams (GM)
Jonel Barnes (CAL)
Shanice Goree (WL)
Kaula Jacks (H)
Shawnese Taylor (GM)
Robyn Parks (NP)**
** Most Outstanding Player
Coach of the Year -  Keith Spencer (NP)
  Overall
SMAC
Lackey
23-3
16-0
Thomas Stone
21-5
13-3
Chopticon
19-5
12-4
Huntingtown
17-7
11-5
North Point
16-7
11-5
Leonardtown
15-9
10-6
Northern
16-8
10-6
Westlake
11-11
9-7
McDonough
7-16
5-11
Patuxent
8-15
4-12
Great Mills
5-18
3-13
La Plata
2-22
1-15
Calvert
0-23
0-16
2008-09 Standings
  Overall
SMAC
North Point
23-2
16-0
Great Mills
19-6
14-2
Westlake
16-7
12-4
Calvert
16-6
12-4
Leonardtown
15-9
10-6
Huntingtown
15-7
10-6
Lackey
11-12
9-7
McDonough
10-14
6-10
Chopticon
8-15
6-10
Northern
6-16
3-13
La Plata
3-19
2-14
Patuxent
1-21
1-15
Thomas Stone
1-22
0-16
2008-09 Standings
Boys Playoffs
4A State Semifinals
Wise 59  TS 57

3A South Reg Final
Friendly 76  LY 60
Girls Playoffs
2A South Reg Semis
NP 37  McD 19
2A South Reg Final
River Hill 63  NP 42
Eagles Soar To New Heights
North Point continued its record-setting season and became just the sixth team in SMAC history
to finish conference play undefeated as the Eagles topped La Plata, 82-62, Friday night.  
Devonte Thomas scored a game-high 23 points as North Point moved to 22-0 overall and 12-0 in
the SMAC in a game that was closer than the final score indicates.  La Plata (15-7, 9-3), paced
by Royce Hunsberger's 15 points, took a 12-10 lead in the first quarter and held the lead into the
third quarter.  The Eagles came back to take a 52-48 lead at the end of the third quarter then
outscored the Warriors 30-14 in the fourth to blow the game open.  
SMAC Basketball Dominates State Semis
The Southern Maryland Athletic Conference has a conference-record five basketball teams competing in
the state semifinals, and four of them are from Charles County.  SMAC boys and girls teams have won a
combined 10 state titles dating back to the formation of the conference in the 1950's - this year they could
win 5.

On the boys side defending state champion North Point (Class 4A) and Thomas Stone (3A) represent the
conference.  The Eagles are making the school's second state tournament appearance while the Cougars
return to the state semifinals for the fourth time in five years.  Thomas Stone is making its 8th tournament
appearance, second among SMAC teams to Lackey's 10 appearances.  The last time two SMAC boys
teams were in the state tournament at the same time was 1989 when Calvert and Northern both lost in the
semifinals.

The girls teams are led by 2011 state champion Calvert (2A) making its third appearance.  Westlake (3A)
is back in the state semifinals for a SMAC girls record fifth time, the first time since 2005.  North Point (4A)
is making its second consecutive trip to the semis.  The Wolverines and Eagles look to become the first
Charles County girls state champions since La Plata won in 1987.  The Warriors also won the title in 1977.  
No other Charles County team has won a girls championship.

This marks the third time more than one conference girls team has appeared in the tournament in the
same year but it's the first time, for boys or girls teams, that three teams have qualified.  Previous multiple
state appearances were in 2011 (Calvert, North Point) and 1980 (Great Mills and Leonardtown).

Why isn't the Game of the Week covering any of these games?  The state charges a fee to broadcast
playoff games and we don't have a sponsor.  As much as we'd like to cover these games, we can't afford
to lose money.
Thomas Stone Advances to the State Final
The Thomas Stone boys basketball team finds itself in a familiar place, the state finals.  The
Cougars used a 22-11 third quarter advantage to break open a close game and defeat
Centennial, 69-61, Thursday night at the Comcast Center.  Michael Briscoe led Stone with
21 points, including 8 for 8 from the free throw line. Emeka Mbakwe had 11 points, Brelin
Elliott had 10 as the Cougars advanced to the state final for the third time in five years.  
Thomas Stone (25-1) takes on Patterson (20-7) in the 3A championship game Saturday at 3
pm.  The Cougars are looking for their first state basketball title since 1972.
4A Boys Semifinal  Eleanor Roosevelt 65  North Point 63  The Eagles could not
successfully defend their 4A title, finishing the season with a 23-3 record.  North Point led by
two at the half but shot just 5 for 14 from the free throw line, including 3 for 9 in the second
half.  Naim Muhammad and Tre Mouton each scored 14, Marquis Wright scored 13.

4A Girls Semifinal Henry A Wise 64  North Point 62  North Point's comeback from an 11
point deficit fell just short as the Eagles finished the season 23-3.  Diana Logan scored a
team-high 21 points.

3A Girls Semifinal  River Hill 59  Westlake 54  The Wolverines went cold in the second
half, shooting just 27 percent, and were outscored by seven in the final quarter.  Westlake
(18-9) was led by TJ Malone's 12 points, Alyssa Fort had 10.
Cougars Fall, 86-75, in 3A State Final
It seemed like the perfect script.  Thomas Stone wins its second state championship exactly
40 years after winning its only title.  And for one half it played out that way.  The Cougars led
43-34 at halftime, and led by as much as 15 in the third quarter, before Patterson stormed
back for an 86-75 win.  Thomas Stone has now lost in the state final in three of the past five
years.  The Cougars also lost in the state semifinals in 2009.

Thomas Stone had four players in double figures led by Emeka Mbakwe with 18 points, on 7
for 9 shooting from the field.   Michael Briscoe had 15, Brelin Elliott 14 and Brandon Stewart
10.  Patterson was led by Aquille Carr with 28 points.

Patterson shot 50% from the field in the second half while the Cougars struggled ,shooting
just 36.4%.  After going 1 for 9 on three pointers in the first half the Clippers shot 4 for 7 in
the second half.  Thomas Stone was 1 for 6 on three's in the entire game.
2011-12 Boys Standings
  Overall
SMAC
North Point
24-2
12-0
Calvert
26-1
11-1
Westlake
17-6
10-2
Chopticon
15-7
9-3
Thomas Stone
13-9
8-4
Northern
12-9
7-5
Huntingtown
10-10
6-6
McDonough
9-13
3-9
Patuxent
7-13
5-7
La Plata
5-16
3-9
Lackey
2-16
1-11
Great Mills
2-17
1-10
Leonardtown
4-16
1-10
2011-12 Girls Standings
4A State Semi   Wise 64  NP 62
3A State Semi   River Hill 59  WL 54
2A State Semi  Cal 42  Patterson Mill 31
2A State Final  Cal 57  Century 22
4A State Semi  Roosevelt 65  NP 63
3A State Semi  TS 69  Centennial 61
3A State Final  Patterson 86  
TS 75
State Champion
2nd straight
20-win season
and undefeated
SMAC record
  Overall
SMAC
North Point
23-2
12-0
Thomas Stone
24-1
11-1
McDonough
14-10
9-3
Calvert
17-7
9-3
Westlake
14-9
8-4
Great Mills
12-11
6-6
Leonardtown
8-15
5-7
Lackey
9-15
5-7
Huntingtown
9-14
3-9
La Plata
9-15
3-9
Chopticon
6-17
3-9
Northern
5-18
2-10
Patuxent
3-18
2-10